Startup Weekend

Startup Weekend

Her hafta sonu Dünyanın Farklı kentlerinde düzenlenen Startup Weekend organizasyonu Adana Girşimcilik Merkezi ev sahipliğinde gerçekleşti. 54 saat süren maratonda genç girişimciler ekipler halinde ortak çalışma alanlarında fikirlerini uzman eğitmenler ve mentörler eşliğinde projelere dönüştürerek jüriye sunumlarını yaptılar.

Bir kariyer alternatifi olan girişimcilik sektöründe yarışmaların sağladığı faydalar yarışmacılar derece almamış olsalar da projelerini jüriye sunarak onların eleştirilerinden projelerini geliştirme fırsatı yakalayabiliyorlar.

Startup Weekend etkinliği; girişimciliğe duyulan ilgiyi arttırmayı, girişimcilerin iş kurma, iş modeli oluşturma ve iş modelini doğru şekilde sunma konusunda bilgi edinmesini ve girişimcilik farkındalığını yaratmayı hedefliyor. Tüm girişimcilik yarışmaları gibi, Startup Weekend etkinliklerinde de en büyük ödül, bu yoğunlaştırılmış program ile kazanılan bilgi, iş fikrini test etme ve ekip çalışması deneyiminin, gelecekte kurulacak girişimler için hazırladığı alt yapıdır.

Amerika’da başlayan; Londra, New York, Boston, San Francisco, Seattle, Paris, Atina, Berlin gibi birçok şehirde büyük başarı yakalayan dünyanın en büyük girişimcilik etkinliklerinden birisi olan Startup Weekend Cuma akşamı başlamaktadır. Genç girişimciler fikirleriyle gelip ekipler oluşturmakta ve 54 saat sonunda jüri karşısında iş modellerini sunmaktadırlar.

Adana Girişimcilik Merkezi (AGM) tarafından düzenlenen Startup Weekend etkinliği 22 Mart Cuma akşamı AGM proje yürütücüsü ve Çukurova TTO Koordinatörü Prof. Dr. Selçuk Çolak’ın açılış konuşması ile başladı. Stage-Co kurucu ortaklarından Patrick Bosteels’in Türkçe ve İngilizce eğitimleri ve sunumları ile devam eden etkinlikte Çukurova Üniversitesi, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Çağ Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi’nden 130 girişimci iş fikirlerini paylaşarak ekipler oluşturdu. Girişimciler 54 saatlik bir süreçte eğitimler ve mentör destekleri ile yapılan grup çalışması sonucunda projelerini olgunlaştırdı. Ekipler pazar akşamı Çukurova Kalkınma Ajansı, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, TOBB Adana Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Çukurova Teknokent ve Çukurova TTO yetkililerinden oluşan jüri karşısında projelerini sundular. Oldukça keyifli bir atmosferde gerçekleşen organizasyonda genç girişimciler birlikte çalışarak fikirlerini hayata geçirmek adına güzel adımlar attı.

Genç girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirip onlara değer katmak amacı ile düzenlenen etkinliğe 19 ekip katılmış olup; Protez bacak projesi ile “Stro-Teps” ekibi birinciliği almaya hak kazandı. Ayrıca jüri tarafından işverenlerle boş zamanlarında belirli bir saat diliminde çalışmak isteyen öğrencileri buluşturan bir platform olan “Std Hand” ekibine TOBB Kadın Girişimciler Kurulu özel ödülü verildi.

Başlangıç Tarih / Zaman

2019-03-22 17:00:00

Bitiş Tarih / Zaman

2019-03-24 19:00:00

Etkinlik Yeri

Çukurova Ünivesitesi Balcalı Kampüsü Çukurova Teknokent Yönetim ve Kuluçka Merkezi Sarıçam/Adana

Ali Haydar Bozkurt

Yaklaşan Etkinlikler